X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

خلاصه قوانین بین المللی بازیهای 3بسکتبال به 3 رو می تونید در این پست مطالعه کنید:

مسابقه در یک نیمه زمین قانونی بسکتبال برگزار میشه.
هر تیم از 4 بازیکن ( 3 بازیکن در زمین و 1 بازیکن ذخیره) و 1 مربی تشکیل میشه.
1 داور بهمراه 3 داور میز (نویسنده، وقت نگهدار و مسئول 14 ثانیه) مسابقه رو قضاوت می کنن.
تیمها بطور همزمان 3 دقیقه برای گرم کردن وقت دارند.
مسابقه با بین طرفین (
jump ball) از محل دایره پرتاب پنالتی شروع میشه و تیمی که توپ رو در اختیار می گیره می تونه بلافاصله امتیاز کسب کنه. قانون مالکیت نوبتی در موقعیتهای بعدی بین طرفین (jump ball) تعیین کننده مالکیت توپ خواهد بود.
بازی در سه وقت 5 دقیقه انجام میشه. با این وجود اولین تیمی که حتی پیش از اتمام وقت بازی به امتیاز 33 برسه برنده خواهد بود.
درصورتیکه در پایان وقت بازی امتیاز دو تیم مساوی باشه وقتهای اضافی 2 دقیقه ای تا تعیین برنده به مسابقه اضافه خواهد شد.
زمان استراحت بین هر پریود بازی و یا وقت اضافی 1 دقیقه در نظر گرفته میشه.
زمان بازی تنها در 1 دقیقه پایانی آخرین پریود و یا هر وقت اضافی بعد از گل شدن توپ متوقف میشه و بعد از لمس شدن توسط بازیکن حمله در هرجای زمین مجددا آغاز میشه.
اگر تیمی 3 دقیقه پس از زمان برنامه ریزی شده جهت شروع بازی با 3 بازیکن آماده در داخل زمین حاضر نباشه با نتیجه 33 به صفر باخت فنی می گیره.
بازیکنان با 4 خطای شخصی دیگه نمی تونن به بازی ادامه بدن و تیم هم با 3 خطای تیمی در هر پریود مشمول موقعیت پنالتی می شه.
هر تیم 14 ثانیه وقت داره تا اقدام به شوت کنه.

بعد از هر شوت و یا آخرین پرتاب آزاد موفق:
  • بازیکن تیمی که گل خورده باید بازی رو با پاس دادن توپ از پشت خط انتهائی زمین به هم تیمیش در هر جای زمین مجددا شروع کنه. اگر دریافت کننده پشت قوس 3 امتیازی نباشه باید با دریبل و یا پاس توپ رو به این منطقه ببره.
  • پس از انتقال توپ به پشت قوس سه امتیازی و پیش از اقدام به حمله حداقل 2 بازیکن حمله باید قبل از کسب امتیاز توپ رو لمس کنن.

بعد از هر شوت و یا آخرین پرتاب آزاد ناموفق:

  • اگر بازیکن حمله توپ رو از حلقه بگیره می تونه بدون انتقال توپ به پشت قوس سه امتیازی به حمله ادامه بده.
  • اگر بازیکن دفاع توپ رو از حلقه بگیره باید توپ رو با پاس یا دریبل به پشت قوس سه امتیازی منتقل کنه. پس از انتقال توپ به پشت قوس و پیش از اقدام به حمله حداقل 2 بازیکن حمله باید توپ رو لمس کنن.

بعد از توپ ربائی (Steal) و یا از دست دادن توپ (Turnover) و غیره:

  • اگر این اتفاق در منطقه 2 امتیازی رخ بده توپ باید از قوس خارج بشه و در اونجا هم پیش از اقدام به حمله با دست حداقل 2 بازیکن حمله لمس بشه.
  • اگر اولین بازیکن حمله توپ در پشت قوس اقدام به شوت کنه مرتکب تخلف شده و اگر روی این بازیکن موقع اقدام به شوت خطا انجام بشه، خطا محاسبه میشه ولی نه به عنوان خطا روی بازیکن شوت کننده.

تمام شروع مجددهای بازی (حتی برای آغاز هر پریود) باید از خارج خط طولی و در امتداد قسمت بالائی قوس 3 امتیازی انجام بشن. این محل باید با یک خط 5 سانتیمتری مشخص بشه. برای شروع مجدد بازی توپ باید توسط داور به بازیکن داده بشه و بازیکن هم باید توپ رو به هم تیمیش در پشت قوس سه امتیازی پاس بده، در غیر اینصورت دریافت کننده باید با دریبل و یا پاس توپ رو به پشت قوس منتقل کنه.

دانک کردن فقط در صورت وجود حلقه های هیدرولیکی و یا فنری مجازه.
تعویض بازیکنان فقط زمانی مقدوره که زمان بازی متوقف باشه.
تایم اوت به هیچکدوم از تیمها تعلق نمی گیره.