X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

 

افزایش پرش در بسکتبال 

 • همیشه گرم کنید و بدن را بکشید (بخصوص پاها) حرکتهای انفجاری، برای بدست آوردن نتیجه ی مطلوب لازم است.
 • قرار دادن صحیح پاها الزامیست، مقصود فیکس شدن قوزک پاها هنگام فرود بر زمین است.
 • ریکاوری مناسب بین هر دوره نمی تواند مناسب باشد.
 • هنگامی که فعالیت ها و ورزش های پلیمتریک را انجام می دهید، فقط از وزن بدن خود استفاده کنید و هرگز از وزنه استفاده نکنید.
 • در هر سری از پرش ها سعی کنید به ارتفاع بالاتری بپرید، و به حالت منفجر شدن با شتاب بالا پرش کنید.
 • تعادل خود را در هوا به وسیله زانوها حفظ کنید، در هوا شست را رو به بالا قرار گیرد.
 • به هیچ وجه در زمین های خیس این تمرینات انجام نشود.
 • از زمین های قابل ارتعاش استفاده شود مانند زمین های چمن خشک و یا زمین ورزش دو و میدانی، معمولا زمین های صاف و مسطح قابل اجرا برای این تمرینات هستند.
 • مقصود قرار دادن قسمت پنجه ی پا بر روی زمین است ، از قرار دادن پاشنه یا پهلوی پا هنگام فرود آمدن بر زمین جلوگیری کنید.
 • هدف تمرینات پلیمتریک بهبود بخشیدن قدرت انفجاری افراد می باشد بهمین دلیل برای تاثیرات آن صد درصد موثر باشد نیازمند آنیم که تمام حرکات آن صحیح درست و کامل انجام شود.
 • به خاطر اینکه موفقیت در این تمرین به تلاش شما بستگی دارد شما خواهید دریافت که بین تمرینات نیازمند به استراحت برای ریکاوری بدن خودتان دارید.
 • به نسبت 1 به 5 شما باید ورزش و استراحت کنید.
 • به طور مثال بعد 30 ثانیه فعالیت پلیمتریک شما باید 5/2 دقیقه استراحت کنید تا ریکاوری در بدنتان انجام شود. در زمان استراحت یک تمرین بدنتان باید تحرک را ادامه دهد. برای مثال اگر روی پاهاتان فشار آمددر زمان اتمام آن شما می توانید به ball handling و یا تمرینات شوت بپردازید و یا تمریناتی که به آن عضوی که در پلیمتریک استفاده شده فشار نیاورد تا ریکاوری شود.

 

درشکل دیگر منبع هایی وجود دارد که می تواند زمان دقیق استراحت و فعالیت را برای شما بیان کند. تنها چیزی که شما باید به آن دقت کنید این نیست بلکه اغلب مقدار بهبودی و اصلاح شما در پرش ها و زمینه ی هدف شما سنجیده می شود. زمان و شکل درست در پرشها به تناسب هم لازم است در بهبودی پرش شما! شما همواره باید سریع و درست پرش ها را انجام دهید. رد بعضی مواقع شما لازم دارید 30 بار بپرید، در نتیجه شما به زمان بیشتری برای انجام آن دارید. به طور کلی شما نه باید تکنیک را به سرعت ترجیح دهید و نه سرعت را به تکنیک!! بلکه باید به نسبت هم و درست انجام شوند.


اغلب بازیکنان بسکتبال در رده ی سنی نوجوانان و جوانان آرزو دارند که قدرت پرش خود را افزایش دهند ولی معمولا نمی دانند که چطور این امکان میسر می شود . ممکن است که شما اعتقاد داشته باشید که می توانید پرش عمودی خود را افزایش دهید، شاید عقیده ی شما درست باشد، اما این مینیمم آن مقدار است که شما قادر به افزایش پرشتان هستید. در واقع شما از حداکثر پتانسیل خود استفاده نمی کنید.
یک راز بزرگ اینجا وجود دارد و آن این است که اگر شما می خواهید پرش بلندتری داشته باشید باید وقتی را برای پرش صرف کنید البته این بدین معنی نیست که بروید گوشه ای و مدام بالا و پایین بپرید، بلکه منظور ما بکار گرفتن تمام وکمال از پتانسیل به صورت کاملا سنجیده و پیش رفتن با برنامه ی ساده و متنوع روزانه که بر ماهیچه های مورد استفاده در حرکات یک بازی بسکتبال فشار می آورد ، می باشد. تمرینات پلیمتریک تنها راه حل این مسئله است که می تواند به شما کمک فراوانی کند.

 


این تمرینات امتحان شده و در بازیکنان مختلف جواب داده است و اگر به طور صحیح انجام شود پرش عمودی شما به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. هرچند از طرف دیگر معمولا بازیکنانی وجود دارند که به طور اساسی مقدار زیادی به پرش عمودی آنها در طی تمرین، به دلیل نبودن تلاش و هماهنگی ، اضافه نمی شود.
موفقیت در این تمرینات و برنامه به خود شما وابسته است و با انجام دقیق دستورعمل ها و سخت کوشی شما وابسته است.

نکات مهم
هنگامی که بدن شما سرد است این تمرینات را آغاز نکنید: منظور این است که قبل از اجراء این تمرینات باید هر شخص به طور مداوم فعالیت داشته باشد و اصطلاحا خود را گرم کرده باشد.
اول یک برنامه 12-6 ماهه پایه ریزی می شود که در هر هفته 5-4 بار برنامه ی 45-30 دقیقه ای برای افزایش شدت فعالیتان صورت می گیرد.
در بعضی اوقات افراد خوب گرم نمی کنند یا بدون گرم کردن برنامه ی پلیمتریک را انجام می دهند و در نهایت زیاد نتیجه نمی گیرند. من پیشنهاد می کنم که خوب گرم کنید چون لازمه ی موفقیت شما در این برنامه است.
شما گرم می کنید برای اینکه بدنتان کش بیاید و انعطاف پذیر باشد نه اینکه بدنتان را بکشید تا گرم شود. که این امر هم با 15-10 دقیقه فعالیت ملایم و 15-10 دقیقه کششی به وقوع می پیوندد. که پیشنهاد می شود که حرکات کششی را بین دو زمان فعالیت بدنی انجام دهید!!! یعنی اول مقداری فعالیت بعد حرکات کششی و دوباره فعالیت بدنی. برای گرم کردن تمرنات مخصوص شوت و یا کنترل توپ بسیار موثر است.
در ضمن خلاف این نیز برای سرد کردن مناسب است. به یاد داشته باشید که هیچ وقت نباید تمرین را در حالیکه گرم هستید رها کنید.ضربه پنالتی تمرین خوبی بای این امر میتواند باشد.
رژیم غذایی مناسب و صحیح در این تمرینات بسیار مناسب است ، درواقع اگر شما می خواهید که ماهیچه ها حداکثر شد خود را کنند باید برنامه ی غذایی مناسب را دنبال کنید. بدون این امر شما زود دچار خستگی می شوید و قادر نخواهید بود بقیه ی تمرینات و این تمرینات را انجان دهید. وبرنامه ی غذایی از ملزومات تمرینات و متودهای مورد نیاز برای استفاده از حداکثر پتانسل است.
پلیمتریک یکی از راه های عالی توسعه ی بازی ورزشکاران و افزایش پرش آنها و بهبود سرعت و قدرت انفجاری آنها می باشد. حتما هنگام اجرای این تمرینات مطمئن باشید که به درستی قوانین اجرای آنها را رعایت می کنید.
به یاد داشته باشید باید این نکته ها را رعایت کنید: